První písemná zmínka o Vápenném Podolu pochází z 16. století.
Od 17. do 19. století tu byly lázně s prostou podzemní vodou, což dokládá empírový lázeňský dům s pamětní deskou připomínající pobyty skladatele Ot. Ostrčila. Knížka od MUDr. Jana Adama Veitka vydaná v roce 1725 v Praze pod názvem "Thermae Podolenses a novo nesurgentes beato Venceslav votae" dokládá, že lázně byly označovány jako "Lázně sv. Václava".
Pozdně barokní kostel sv. Václava je z konce 18. století a vznikl přestavěním kaple, kterou nechal v roce 1716 postavit hrabě Jan Špork. V roce 1874 byly na nově upravené věži kostela postaveny hodiny. V roce 1892 byly na kůr pořízeny varhany stavěné věhlasným návrhářem Petrem z Prahy.
Pamětní deska na škole připomíná
také zdejší pobyt S. K. Neumanna za okupace. V obci můžete najít také pěknou roubenou chaloupku
a několik původních zděných stavení.
Kopce nad Vápenným Podolem, z nichž nejvyšší je Bučina (606 m n. m.), nabízejí krásné pohledy po okolí.
Obcí protéká Podolský potok pramenící jen několik stovek metrů nad ní. Potok si razí cestu z Železných hor hlubokým lesem, poté protéká
Kostelcem, Heřmanovým Městcem a za Pardubicemi se vlévá do Labe.
V katastru obce můžeme nalézt bývalé lomy na vápenec, které jsou zmiňovány již v 16. století a výrazně ovlivnily podobu celého Vápenného Podola. Po roce 1965 se lomy uzavřely a zavezly, přiřemž zmizela i dvě jezírka a skončila výroba podolského vápna.
dvě nepřístupné jeskyně.
Díky lomům a relativně vysokému objemu těžby vápence byla do Vápenného Podola vybudována železniční trať z Heřmanova Městce. Slavnostní provoz byl zahájen na podzim roku 1882.
Od 14. ledna 1978 je tato do údolí zaříznutá trať se stoupáním místy až 35 promile zrušena a dnes je zpustlá.
V obci se v současnosti rozvíjí síť služeb, najdete zde rekonstruovaný penzion a restauraci, atraktivní jsou také vyjížďky na koních.
U Vápenného Podolu
|