Ves Semtěš leží na úpatí Železných hor na pomezí kutnohorského a pardubického okresu.Historie jejího osídlení sahá až do mladší doby kamenné (nález páskového sekeromlatu). Zachovány jsou i stopy po hradištním osídlení v době železné. Název Semtěš pochází od Semitěchova dvora. První zmínky jsou z r. 1355, kdy je doložen Rubín ze Skalice a Semitěše.
Dominantou obce je zachovalá čtyřboká kamenná věž gotické tvrze ze 14. stol., která pravděpodobně sloužila na ochranu obchodní stezky Chrudim - Kolín. Koncem 16. stol. je ve zboží žehušickém uváděna jako pustá. Od 18. stol. do r. 1950 sloužila jako kovárna. V letech 1997 - 98 byla věž opravena a zpřístupněna veřejnosti. Rozhledy z jejích ochozů do čáslavské roviny patří k neopakovatelným zážitkům.
Věž je necelých 22 metrů vysoká, zdi ze semtěšského lomového kamene jsou až 120 cm široké. V přízemí je prostor zaklenutý gotickou klenbou, původní přístup byl od jihozápadu gotickým portálem. První patro bylo přístupno též od jihozápadu po mostě patrně z přilehlých budov tvrze. Ostatní patra, tak jako nyní, byla oddělena dřevěnými stropy a propojena žebříky. Za obytný prostor se označuje druhé patro, kde je na severní straně zachovaný prevít, v předposledním patře věže stojí za zmínku zachovalé zbytky původních trámů. Po celém obvodu jsou obranné i útočné střílny.
Druhou dominantou je evangelický kostel. Patří k největším v Čechách, v jeho útrobách se scházelo až 500 lidí. Vyrostl na místě svého předchůdce, tolerančního kostelíku z r. 1783, ve svojí pseudogotické podobě v letech 1860 - 63. V r. 1784 byla postavena škola, v r. 1935 k ní přistavěna Pelíškova síň - zimní modlitebna. Nazvána byla po Janu Pelíškovi (1850 - 1916) - faráři. Patřil k iniciátorům založení Sboru dobrovolných hasičů (1890), Spolku divadelních ochotníků a Kampeličky.
Tehdy měla Semtěš společně s osadou Bumbálkou téměř 700 obyvatel, byly zde tři hostince a dva obchody. V roce 1990 došlo k osamostatnění obce po 26 letech. Je zde nový obecní úřad, dva hostince, obchod se smíšeným zbožím a sportovní areál. Semtěš je východiskem cest na hřebeny Železných hor. Zásluhou osady Vápenka, kde se od pradávna pálilo vápno, je oázou klidu pro chataře a chalupáře. Snad nejkrásnější je Semtěš na jaře v době květu přilehlých ovocných sadů.
Severně nad obcí leží hradiště klínovitého půdorysu - původní základ obce.
|