Lidé, architektura, minulost
Počátky trvalého osídlení Železných hor se odhadují do doby před 6000 lety, čemuž napovídají i archeologické
výzkumy u Chrudimi. Jedněmi z prvních trvalých obyvatel Železných hor byli ve 2. století př. n. l. prokazatelně keltové. Dodnes se zachovaly zbytky
dvojitého keltského valu v Hradišti u Nasavrk. Tato lokalita je jediným doposud známým keltským hradištěm
v severovýchodních Čechách.
Současná hustota zalidnění Železných hor je asi 64 obyvatel/km2,
přičemž jediným větším městem v Železných horách je Hlinsko s téměř 11 tisíci obyvateli.
Převážná část obyvatel tedy žije na venkově a za prací musí často dojíždět.
Každá z desítek osad v Železných horách, jakkoli dnes vypadá klidně a třeba i (až na chalupáře) opuštěně, má svoji velice bohatou historii plnou lidských osudů, tvrdé práce, radosti, ale i utrpení. Stačí nahlédnout do některé z obecních kronik. Po celých Železných horách zvučela dříve mlýnská kola pohánějící pily, hutě, mlýny, pole byla bezprostředním zdrojem obživy, louky a pastviny zde nebyly pro okrasu či pro zachování vzácných druhů rostlin, ale pro pastvu domácích zvířat, obživu skýtaly mužům také zdejší lomy na kámen a lesy s bohatstvím dřeva. Lidé v obci se mezi sebou sdružovali a spolu často také pracovali. Mnohým útrapám museli zdejší lidé čelit za válek, kdy nejedna obec byla vypálena a zpustošena. Také v průběhu 2. světové války sehrály Železné hory významnou úlohu spočívající zejména v pomoci partyzánským oddílům. Tragické následky těchto lidských činů dnes připomínají mnohé pomníky.
V některých vesnicích jsou zachované roubené domky, hospodářské a církevní stavby.
Jak vypadaly vesnice v Železných horách a jak se v nich žilo dříve, se můžete podívat také ve skanzenu Veselý kopec.
Ve Svobodných Hamrech je zpřístupněn vodní kovací hamr a mlecí zařízení, nedaleko je také
Králova pila - roubené vodní dílo patrně z konce středověku.
V okolí Včelákova jsou zachovány ústí šachet a haldy z dob, kdy se zde dobývala železná ruda.
Minulost na vás v Železných horách dýchá také prostřednictvím zřícenin hradů (Lichnice, Oheb, Vildštejn, Rabštejnek, Žumberk, Strádov), tvrzí (Svojšice, Lipka) a
památných stromů.
Asi nejvzácnějším stromem je přes 700 let starý Žižkův dub s obvodem kmene 13 m v Podhradí u zříceniny hradu Lichnice, dalším významným památným stromem je nejmohutnější strom Havlíčkobrodska - Královská lípa v Klokočově stará "snad tisíc let" o obvodu 870 cm.
Z novějších technických zajímavostí stojí za zmínku 182 m vysoký televizní vysílač z roku 1960
u obce Krásné, stará vápenka u Třemošnice, výše zmíněné přehrady na Chrudimce a Doubravě a krajinný ráz zásadně narušující komplex cementárny a vápenky při lomu vápence u Prachovic.
|