Aktuality, zajímavosti


Technika slouží vysoko v oblacích
Marek Nečina


Krásné - Některé stavby ze svého okolí doslova vyčnívají. Televizní a rozhlasový vysílač v Krásném mezi taková díla určitě patří. Chrudimský elektrotechnik Hugo Hrbek měl proto po desítky let svoje pracoviště přímo na očích. Není se čemu divit. Vždyť mohutná věž vysílače, kotvená šesticí silných ocelových lan, dosahuje výšky 181 metrů.
" V domě pod stožárem jsem strávil bezmála čtyřicet let pracovního života," říká bývalý vedoucí směny provozu vysílače, nyní v důchodu. " Při cestě do špičky vysílače jsem se až do stodvacetimetrové výšky mohl svézt výtahem. Dál už jsem musel po svých. Nahoru vedou jen žebříky," popisuje Hrbek cestu na samý vrchol štíhlé stavby. Posledních třicet metrů je konstrukce laminátová. Kov by totiž nepropustil televizní a rozhlasové signály, vyzařované soustavou mnoha antén. Žebříková trasa je těmito anténami zcela sevřená. " Cesta končí poklopem, nad ním je malý ochoz se zábradlím. Když jsem poprvé vystrčil hlavu nad krajinu, obestřela mne hrůza z té závratné výšky," říká Hrbek na rovinu. " Po chvilce jsem si trochu zvykl a užíval si neobvyklý výhled. Za příznivých podmínek je vidět do obrovské dálky," dodává Hrbek.
Není divu, vysílač stojí v Železných horách ve více než šestisetmetrové nadmořské výšce. " Sečskou přehradu, Chrudim, Pardubice ale i Krkonoše a Jeseníky, to všechno je shora jako na dlani," uzavírá bývalý zaměstnanec Českých radiokomunikací. V současnosti je vysílač automatizovaný, pracuje bez zásahu člověka. Přenos rozhlasových i televizních frekvencí je několikanásobně jištěný. Signál čtyř televizních a dalších sedmi rozhlasových stanic přebírají parabolické antény hlavně z družic. Možný je i příjem z Prahy přes vysílač v Úvalech. Pokud selže i tahle cesta, převezme technika v Krásném signál třeba z krkonošské Černé Hory.
Při výpadku proudu nabíhají dieselelektrické agregáty, proces trvá jen několik vteřin. To jsou ty okamžiky, kdy obrazovky v domácnostech na chvíli zčernají.


Zdroj: Chrudimský deník, 7. listopadu 2006