Aktuality, zajímavosti


Z Lipky možná vede tajná chodba až na hrad Oheb


Bohatou historií i zajímavými místy se může pochlubit malá obec Lipka. Leží nedaleko Horního Bradla a první písemná zmínka o ní se datuje už k roku 1303. Již v dávných dobách zde stála mohutná tvrz. K oblasti se ale vztahuje i několik nevšedních pověstí.

Lipka/Zubří - Nedaleko zámečku v Lipce je hrobka rodu Kustošů, který kdysi vlastnil například i Medlešice. Starousedlíci tomuto místu říkají U Kostelíka.

Bílý kůň s povozem

Právě k této lokalitě se vztahuje pověst o bílém koni, kterou zmiňuje ve své publikaci o Lipce i Ludvík Plašil. "Kdysi dávno tu začali lidé stavět kostel, a to u hrobky rodu Kustošů a lipeckých vladyků. Co ve dne dělníci postavili, do rána prý podle pověsti zmizelo. To se opakovalo každou noc," vypravuje Ludvík Plašil v úvodu. "Ponocný s drábem dostali za úkol staveniště hlídat a vypátrat zloděje," pokračuje Plašil. Dvojice se ukryla u dnes už 800 let staré lípy. Stromu, který dosahuje výšky 29 metrů a v obvodu měří přes osm metrů. Svým stářím patří k nejvzácnějším v celých východních Čechách. "O půlnoci však ponocného i drába pomalu opuštěla odvaha. Začala vichřice doprovázená blesky a hromobitím. Kolem hrobky se povalovala podivná mlha. Najednou spatřili, jak od lesa, kterému se dodnes říká Škárydka, přijíždí krásný bílý kůň s povozem. Dráb s ponocným se neodvážili ani přiblížit, strachy ani nedutali. Jen pozorovali, co se bude dít. Netrvalo dlouho a kůň s plným povozem odjížděl k lesu." A čím, že byl povoz naplněný? I to musela tato dvojka vysvětlovat majiteli panství Kustošovi, když si je ráno povolal k sobě, aby mu sdělili výsledky jejich sledování. Byl překvapený, když zjistil, že na onom povozu byl materiál, který den předtím dělníci přivezli k hrobce na stavbu kostela. Zanedlouho přinesl posel na zámek zprávu, že na nedalekém kopci nad osadou Zubří se hromadí nějaký stavební materiál. "Jak pověst praví, záhadný bílý kůň všechen materiál odvezl z Lipky na Zubří. Cihly, písek, kameny a vše ostatní leželo mnoho let na jedné hromadě. Převážet to zpět na Lipku by nebylo jednoduché. A tak bylo rozhodnuto, že se kostel postaví na Zubří. A protože se část materiálu ztratila, místo kostela zde byla postavena jen kaple. Stojí na malebném místě - na kopečku nad Zubřím, odkud je krásný rozhled do širokého okolí.

Tajná chodba

V předcházejícím příběhu zmiňovaná hrobka lipeckých vladyků a rodu Kustošů ale možná skrývá další tajemství, které s pověstmi nemají co dočinění, protože se minimálně z části pravděpodobně mohou zakládat na pravdě. Podle některých bájí vede právě k této hrobce tajná chodba až ze zámku v Lipce. Prý dokonce vede dál až na Zubří. Vybudována byla - jako většina podobných chodeb - pro případ válečných konfliktů.

"Já sám pamatuji, jak v šedesátých letech minulého století se asi 10 metrů od zámku propadla klenba nad sklepením. Chodba byla z části zatopena. Zemědělci ale měli obavy, aby tam někteří odvážlivci, hlavně z řad dětí, nelezli. Propadliště proto zasypali kamením, sesbíraným na poli," popisuje Ludvík Plašil.

Někteří starousedlíci podle něj dokonce tvrdí, že chodba od hrobky nevede jen na Zubří, ale že se tajně kopala i na spřátelený hrad Oheb u Sečské přehrady. Kdo ví, prokázat takovou hypotézu prakticky nelze. A pokud ano, tak by výzkum nepochybně stál tolik peněz, že se jen stěží najde někdo, kdo by je k takovému účelu využil. A tak nezbude nic jiného, než této pověsti věřit nebo nad ní jen mávnout rukou.

Zdroj: Noviny Chrudimska, 5. 6. 2006