Aktuality, zajímavosti


Maškary řádily


Veselý Kopec - V sobotu ožil areál roubených chalup tradičním masopustem. Návštěvníci veselokopeckého skanzenu si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se dovedou maškary vydovádět.
Kdo prošel branou, mohl si být jist, že ho rozdováděná skupinka dostihne a začerní mu tváře pořádnou dávkou sazí smíchaných s krémem. Ženy většinou marně bránily svůj klín, na který mířily dřevěné nástroje podobné pohlavnímu ústrojí muže. Nazývají se ježkovky, protože dřív jejich povrch pokrývala bodlinatá ježčí kůže. Skutečně jde o nástroj symbolizující plodnost," vysvětluje vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Tradiční masopust na Veselém Kopci přilákal stovky návštěvníků. Skupina maškarádů z Vortové u Hlinska je pobavila výtečně.

Foto: Rej maškar. Veselá skupinka z Vortové u Hlinska dodržuje pečlivě dávné zvyky. Kostýmy se dědí z generace na generaci a když se některý zničí, výroba se řídí tradicí. K masopustu patří i občerstvení, které dostávají maškarádi u každé chalupy. Patří k němu stopečka něčeho ostřejšího" a koblihy od hospodáře, který si nechá zahrát písničku.


Zdroj: Chrudimský deník, 5. února 2007