Aktuality, zajímavosti


Cyklobus v Železných horách


Společnost CONNEX Východní Čechy a.s. provozuje od roku 2003 speciální víkendovou linku určenou především pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Tato stále oblíbenější linka je provozována speciálně upravenými busy pro přepravu kol a propojuje cyklistické trasy a turisticky exponovaná místa Železných hor. Je určena především pro obyvatele a návštěvníky Pardubicka a Chrudimska, kteří se společně se svými bicykly mohou nechat ráno vyvézt do zajímavých míst Železných hor a odpoledne se vratným spojem vrátit, aniž by museli překonávat frekventované a pro cyklisty nebezpečné komunikace v blízkosti velkých měst. Stejně dobře ovšem může posloužit turistům z oblasti železných hor k návštěvě krajského města Pardubic, a podnikání výletů v oblasti Polabí.

Prvním výletem může být romantická výletní plavba lodí Arnošt z Pardubic po řece Labi až pod dominantu celého polabského kraje - zříceninu hradu Kunětická hora. Tato loď kotví u zimního stadionu a je rovněž přizpůsobena k přepravě kol.

Linka je vedena v blízkosti turistických zajímavostí a vhodně propojuje značené cyklotrasy. Trasa linky začíná na Pardubickém autobusovém nádraží, pokračuje přes Chrudim do Slatiňan, kde již vstupujeme na území Železných hor. Samotné město Slatiňany je známé především hyppologickým muzeem, umístněným ve zdejším zámku, Samotný zámek je obklopen anglickým parkem, který volně přechází do pastvin a lesů, jejichž krása přilákala nejeden filmový štáb (Smrt v sedle, nebo seriál dobrá voda).

Dále linka pokračuje do Nasavrk, jejichž ozdobou je mimo jiné letitý kaštanový sad, dále v nedalekém okolí např. soustava libaňských rybníků, romantické údolí řeky Chrudimky s hradem Strádovem, nebo zbytky keltského oppida v Hradišti.

Následující zastávkou vhodnou ke zhlédnutí je obec Trhová Kamenice, kterou ve svém díle popisuje K.V. Rais. Další cesta na naší lince vás již zavede do vyšších partii Železných hor. První zastávka je poblíž osady Zubří, kde bývala v minulosti vladycká tvrz a kde byla v roce 2004 zpřístupněna nová rozhledna. Odtud je již skok do známých skanzenů Možděnice, Dřevíkov a především Veselý kopec. O Zubří pokračujeme podél přírodní rezervace Polom, která je chráněna jako ukázka pralesového charakteru původního lesa. Odtud se již blížíme k dalšímu vhodnému východisku poznávání zdejší krajiny a to k obci Horní Bradlo. Zdejší obec známá výrobou vánočních ozdob je vyhledávanou rekreační oblastí, s množstvím turistických a cyklistických stezek, z nichž jedna nás zavede ke známému televiznímu vysílači v obci Krásné.

Trasa linky nás posléze přivede do nejznámější rekreační oblasti Železných hor, vyhledávanou především milovníky vodních sportů a tou je Sečská přehrada, nad níž ční divoká zřícenina hradu Oheb.

Jako další východisko k zajímavému výletu je vhodná bývalá hornická osada Javorka, která leží nedaleko přírodní rezervace Kaňkovy hory. Za Javorkou po překonání hlavního hřebenu železných hor se před námi objeví široká oblast podoubraví. Tuto oblast protíná hustá síť značených cyklostezek a je díky svému rovinatému charakteru vhodná i pro méně zdatné cyklisty. Oblast skýtá mnoho zajímavých cílů, ať už je to starobylý Vilémov, městečko Golčův Jeníkov nebo údolí řeky Doubravy. Za návštěvu jistě stojí důležitá křižovatka turistických tras, historická Běstvina

Nedaleko odtud se nachází kouzelná přehrada Pařížov, jež byla svého času vyhlášena nejkrásnější přehradní stavbou v Čechách. V dosahu linky je rovněž půvabný novogotický zámek ve Žlebech. Zastávky Kraskov nebo Počátky mohou sloužit jako východisko k romantickému výletu Hedvičiným údolím, přičemž poznáme půvabné rybníky v samotném "Pekle", tak se totiž nazývá místní část Počátek.Po překonání hlavního hřebenu Železných hor se před námi již vztyčí dominanta v podobě zříceniny hradu Lichnice. Další zastávkou jsou průmyslové Prachovice s jednou z největších cementáren v Čechách. Nedaleko odtud stojí za návštěvu přírodní rezervace Lovětínská rokle nebo lázeňské městečko Vápenný Podol. Od Prachovic již pomalu sjíždíme do brány Železných hor, zelení obklopeného Heřmanova městce, při jehož návštěvě nesmíme opomenout prohlídku nedávno obnovené židovské synagogy s přilehlým hřbitovem. V letních dnech stojí za návštěvu nedaleké přírodní koupaliště Konopáč

Naše tipy:
* Zubří (rozhledna) - Možděnice - Veselý kopec (skanzen) - Staré Hamry (golfové hřiště) - Trhová Kamenice
* Javorka (stará hornická obec) - Kaňkovy hory (přírodní rezervace) - Třemošice
* Podhradí - Lichnice (zřícenina hradu) - Lovětínská rokle (přírodní rezervace) - Konopáč (přírodní koupaliště) - Heřmanův Městec (židovská synagoga)


Zdroj: Internetové strany společnosti Connex Východni Čechy a.s., říjen 2005