Aktuality, zajímavosti


Nad hradem mlsně krouží toulavý dvoumetrový orel

PRACHOVICE - Orel skalní, který krouží nad krajinou u Prachovic a hradu Lichnice na Chrudimsku, není zřejmě majetkem sokolníka, ale jde o divokého jedince.

Vedoucí nasavrcké správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory František Bárta ve středu potvrdil, že dravce viděl osobně s pracovníky prachovického lomu. V té době už orel hodoval na své kořisti - asi třiceticentimetrovém kotěti. "Nemá žádné řemínky a chová se divoce. Mohl k nám přilétnout ze Slovenska či Polska. Je sám, zřejmě nenašel družku, anebo o ni přišel. Tento dravec obvykle žije ve vysokých skalách, ale vyhledává i lesnaté pahorkatiny. Biotop prachovické oblasti mu proto může vyhovovat," míní Bárta. Vzrostlý samec hnědé barvy se zlatavým peřím na krku má rozpětí křídel kolem dvou metrů. Potravu si vyhledává ve volné krajině, nad kořistí chvíli krouží a potom se náhle snese na zem, aby ji pařáty a zobákem usmrtil.

Je tento dravec pro majitele domácích a hospodářských zvířat nebezpečný? "Lidé se nemusejí žádného útoku obávat. Jde o plachého tvora, který se obydleným místům vyhýbá," ujišťuje vedoucí nasavrcké správy CHKO. Orel jako predátor podle jeho slov krajinu Prachovicka "vyčistí" od škodlivých, toulavých či oslabených zvířat, kterých je v přírodě dostatek, a domácí tvory nechá být.

Na Chrudimsku byl orel skalní naposled odstřelen v letech 1888, 1892 a 1898. Nyní ohrožený druh, státem chráněný pták, nebyl v okrese od té doby pozorován. Až v roce 1986 byla ve Svratouchu pod dráty elektrického vedení nalezena uhynulá samice. Zda se osamělý orel u Prachovic usídlí definitivně, se lze dohadovat. "Možná se jen toulá Evropou a zakrátko zmizí," míní František Bárta.

ROMANA NETOLICKÁ

Zdroj: Noviny Chrudimska, 27. 6. 2002