Aktuality, zajímavosti


Šedesát ovcí s poslušným troubou vracejí louce její krásu

ZUBŘÍ - Nedaleko Trhové Kamenice v okrese Chrudim spásá šedesát ovcí romanovského plemene patnáct hektarů louky.

K netradičnímu způsobu údržby krajiny nyní sáhli hospodáři na Chrudimsku. Na nepřístupné plochy vyhnali po desetiletích ovce.

Vedoucí nasavrcké správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory František Bárta je přesvědčen, že černobílá drobná zvířata navrátí louku do původní podoby. "Jsou tu vstavače, suchopýry, vřesy a mnoho dalších chráněných druhů. Ovce spásají trávu a svými kopýtky rozrušují zeminu tak, aby napřesrok mohly vyrašit další rostliny, které tu dlouhá léta nekvetly," vysvětluje. Svah dřív pracovníci CHKO Železné hory a ochránci přírody ručně kosili, aby vzácná květena zůstala zachována. Letos poprvé zvolili způsob, který používali naši předkové. Půjčili si od chovatelské firmy ovce, kterým zajistili "baču" - příznivce nasavrcké organizace ČSOP Milana Lebdušku. Ten je na své svěřenkyně pyšný, za pár dní si plaché tvory dokázal "vycvičit". "Pocházejí z Kavkazu, jsou zvyklé žít nenáročně, v přírodě. Spí venku, déšť jim nevadí," říká o štíhlých malých ovečkách Milan Lebduška. Ačkoliv má stádo berana, vůdkyněmi jsou oproti očekávání dvě ovce slyšící na jméno "Belly".

"Je to matriarchát, beran je trouba, který chodí vzadu a poslouchá je. Holky se občas poškorpí, trkají se do boku, ale jinak jsou v pohodě," usmívá se příležitostný bača.

ROMANA NETOLICKÁ

Zdroj: Noviny Chrudimska, 13. 6. 2002